0
0
0
0
1
11
Dębowe Tarasy Logo
Debowetarasy.pl / Strefa mediów / Porady ekspertów / PRACE WYKOŃCZENIOWE I URZĄDZANIE. UNIKAJ BŁĘDÓW
Nowe mieszkania w Katowicach

PRACE WYKOŃCZENIOWE I URZĄDZANIE. UNIKAJ BŁĘDÓW

PRACE WYKOŃCZENIOWE I URZĄDZANIE. UNIKAJ BŁĘDÓW

Dostosowanie projektu wykończenia do przeznaczenia mieszkania.
W momencie zakupu mieszkania, w większości przypadków, już wiemy czy będziemy je wynajmować czy sami w nimi mieszkać. Jest to o tyle istotne przy wykańczaniu, iż podczas wynajmowania mieszkania musimy wszystko skrupulatnie skalkulować, aby inwestycja była dla nas opłacalna. Dlatego niekoniecznie inwestujmy w wannę z egzotycznego drzewa sprowadzaną na zamówienie, gdyż tak naprawdę nie podniesie to nam wartości mieszkania i nie przyniesie realnego zysku z wynajmu. Jednocześnie nie stawiajmy też na najtańsze rozwiązania z użyciem kiepskich materiałów, gdyż: po pierwsze: trudniej będzie nam znaleźć najemcę; po drugie: może się okazać, iż będziemy zmuszeni wymieniać meble co dwa lata i koniec końców okaże się, że inwestycja wcale nie jest tak opłacalna, jak byśmy tego oczekiwali. Jak to w życiu bywa, tak samo w wykańczaniu mieszkania, potrzebny jest zdrowy rozsądek i umiar. Inną kwestią jest wykańczanie mieszkania dla siebie. Tutaj już puszczamy wodze fantazji i chyba jedynym ograniczeniem są nasze fundusze. To my tam będziemy mieszkać, więc zaplanujmy swoje M tak, jak nam się podoba.

Ile mamy czasu oraz funduszy?
Gdy już mamy koncepcję i plan przeznaczenia mieszkania, musimy mierzyć siły na zamiary. Prace wykończeniowe nie należą do tanich, więc musimy sobie określić budżet i starać się w nim zamknąć. Dzięki temu, szukając oszczędności, możemy tańszym kosztem wykończyć pokoje sypialne, a więcej funduszy przeznaczyć na pokój dzienny, kuchnię i łazienkę – czyli te pomieszczenia, w których spędzamy więcej czasu i nasi goście będą oglądać każdy szczegół.

Nasze czasy charakteryzują się notorycznym brakiem czasu, zabieganiem i oddaniem się pracy, aby nasz szef był zadowolony. Niestety, brak czasu podczas samodzielnego wykańczania mieszkania, czy choćby nawet nadzorowania ekipy remontowej, wybierania i kupowania wszystkich elementów wykończeniowych, nie wróży niczego dobrego. Tutaj pojawia się kolejny dylemat.

Samodzielne projektowanie i nadzorowanie pracy albo przekazanie profesjonalnej firmie
Jak wspomniałem wcześniej, notoryczny brak czasu nie będzie nam ułatwiał prac wykończeniowych w naszym M. Zakup mieszkania i urządzenie go jest dla nas sporym wydatkiem i niejednokrotnie długim zobowiązaniem kredytowym. Chyba nie ma nic gorszego niż niezadowalający efekt końcowy po zainwestowaniu tak dużych środków finansowych.  Aby tego uniknąć, radzę przekazać wykańczanie profesjonalnej firmie, która zrobi to na pewno dużo szybciej, pewniej i w efekcie końcowym  - wbrew pozorom - taniej. Wybierając taką firmę kierujmy się jej doświadczeniem, jak i opiniami na rynku. Nie polecam korzystania z usług przysłowiowego „Pana Zdzisia”, który na każde nasze pytanie odpowie „będzie Pana zadowolony kierowniku”. Decydując się na profesjonalną pomoc fachowców możemy liczyć na ich doświadczenie, znajomość rynku i dopasowanie odpowiednich produktów do cen. Nie zginiemy w gąszczu setek modeli glazury do łazienki, różnego rodzaju farb, podłóg, dziwnych oznaczeń gipsów czy klejów do płytek itp. Profesjonalne firmy oferujące kompleksowe wykończenie wnętrz, coraz częściej oferują w swoim zakresie usługi projektanta, ekipę wykończeniową oraz niejednokrotnie project managera, który wszystko koordynuje i raportuje klientowi stan zaawansowania robót. Korzystanie z takich kompleksowych usług zyskuje coraz to bardziej na popularności i ogranicza nam możliwość popełnienia błędów, które niestety w budowlance często sporo kosztują. Stąd moje stwierdzenie: finalnie na pewno koszt wykończenia z taką firmą będzie tańszy, niż nam się wydaje.

Projekt indywidualny albo gotowe pakiety wykończeniowe
Jeśli już zdecydujemy się na współpracę z profesjonalną firmą wykończeniową, na pewno nie zostaniemy całkowicie zwolnieni z obowiązku wyborów i podejmowania decyzji. Chcąc wykonać projekt wykończeniowy naszego mieszkania będziemy musieli współpracować z architektami, aby jak najlepiej przedstawić im swoją koncepcję albo chociaż nakierować ich na nasz ulubiony styl. Tutaj także pojawiają się dwie drogi i firmy wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie było niepowtarzalne i decydujemy się na to poświecić więcej czasu, wybierzmy projekt indywidualny. Architekci wnętrz będą z nami pracować tak długo, aż stworzą nasze wymarzone wykończenie. Następnie ekipa wykończeniowa wprowadzi to w życie. Efekt na pewno będzie zadowalający i nie będziemy żałować czasu poświęconego na przygotowanie projektu.

Jeśli jednak jesteśmy osobami niezdecydowanymi i nie lubimy wybierać spośród dużej ilości opcji, proponuję aby pójść drogą pakietów wykończeniowych, które coraz częściej są oferowane jako alternatywa do rozbudowanego projektu wykończeniowego. Takie gotowe pakiety umożliwiają nam wybór zawężony już do kilku wyselekcjonowanych materiałów, na przykład modeli płytek czy armatury. Oszczędza to znacznie czas i przyspiesza samą realizację projektu. Jest też bardzo łatwe do skalkulowania kosztu wykończenia naszego mieszkania, gdyż  podawane są ceny jego wykończenia za m kw.. W tej cenie możemy wybierać spośród wszystkich elementów wykończeniowych znajdujących się w pakiecie. Oczywiście nad całością również czuwa architekt wnętrz i w razie potrzeby służy radą i pomocą. Jest to bardzo łatwe i przyjemne, jednocześnie dając naprawdę dobry efekt końcowy.

Może na pierwszy rzut oka to wszystko wygląda dość skomplikowanie, ale tak naprawdę, jak się dobrze zabierzemy do wykończenia naszego wymarzonego mieszkania, będzie to dla nas czystą przyjemnością, a późniejsza satysfakcja z własnego wkładu w realizację wnętrza będzie bezcenna.

Arkadiusz Stypuła, Konsultant - Leach & Lang Property Consultants

powrót do bloga